مروری بر روند ماشینکاری CNC

ماشینکاری CNC چیست؟ ماشینکاری CNC یک فرآیند تولید است که در آن نرم افزار رایانه ای از قبل برنامه ریزی شده است. و این برنامه حرکت ابزار و ماشین آلات کارخانه را حکم می کند. از این فرآیند می توان برای کنترل طیف وسیعی از ماشین آلات پیچیده، از چرخ و تراش گرفته تا آسیاب و روتر استفاده کرد. با ماشینکاری CNC، کارهای برش سه بعدی را می توان در یک مجموعه از درخواستها انجام داد.

فرایند CNC کوتاه شده برای “کنترل عددی رایانه” است. در مقابل محدودیت های کنترل دستی. جایی که اپراتورهای زنده برای راهنمایی و هدایت دستورات ابزار ماشینکاری از طریق اهرم ها ، دکمه ها و چرخ ها مورد نیاز هستند. از نظر تماشاچی ، یک سیستم CNC ممکن است شبیه مجموعه ای منظم از اجزای رایانه باشد. اما برنامه های نرم افزاری و کنسول های مورد استفاده در ماشینکاری CNC آن را از سایر اشکال محاسبه متمایز می کنند.

ماشینکاری CNC چگونه کار می کند؟

هنگامی که یک سیستم CNC فعال می شود. برشهای مورد نظر در نرم افزار برنامه ریزی می شوند و به ابزارها و ماشین آلات مربوطه ، که وظایف ابعادی را همانطور که مشخص شده است ، دقیقاً مانند یک ربات ، انجام می دهند.

در برنامه نویسی CNC ، مولد کد در سیستم عددی غالباً فرض می کند. که با وجود احتمال خطا، مکانیسم ها بی عیب و نقص هستند. هر زمان که دستگاه CNC به طور همزمان در بیش از یک جهت بریده شود بیشتر است. قرار دادن یک ابزار در یک سیستم کنترل عددی توسط مجموعه ای از ورودی ها که به عنوان برنامه بخشی شناخته می شوند، مشخص شده است.

با استفاده از دستگاه کنترل عددی، برنامه ها از طریق کارت های پانچ وارد می شوند. در مقابل ، برنامه های ماشین های CNC از طریق صفحه کلیدهای کوچک به رایانه ها تغذیه می شوند. برنامه ریزی CNC در حافظه کامپیوتر حفظ می شود. خود کد توسط برنامه نویسان نوشته و ویرایش می شود. بنابراین ، سیستم های CNC ظرفیت محاسباتی بسیار گسترده تری را ارائه می دهند. از همه بهتر ، سیستم های CNC به هیچ وجه ساکن نیستند. زیرا از طریق کد اصلاح شده می توان درخواست های جدیدتری را به برنامه های قبلی اضافه کرد.

برنامه ریزی ماشینهای CNC

در CNC ، ماشین ها از طریق کنترل عددی کار می کنند. جایی که یک برنامه نرم افزاری برای کنترل یک شی تعیین می شود. از زبان ماشینکاری CNC متناوباً به عنوان کد G نام برده می شود. و برای کنترل رفتارهای مختلف دستگاه مربوطه مانند سرعت، میزان تغذیه و هماهنگی نوشته شده است. ماشینکاری CNC چیست؟

اساساً، ماشینکاری CNC امکان پیش برنامه ریزی سرعت و موقعیت عملکردهای ماشین آلات و اجرای آنها از طریق نرم افزار در چرخه های تکراری و قابل پیش بینی را فراهم می کند. همه با مشارکت اندک اپراتورهای انسانی. با توجه به این قابلیت ها ، این فرایند در گوشه و کنار بخش تولیدی اتخاذ شده است. و به ویژه در زمینه های تولید فلز و پلاستیک بسیار حیاتی است.

برای مبتدیان، یک نقاشی CAD 2D یا 3D طراحی شده است. که سپس برای اجرای سیستم CNC به کد رایانه ترجمه می شود. پس از ورود برنامه، اپراتور برای اطمینان از عدم وجود خطا در کدگذاری، آن را به صورت آزمایشی اجرا می کند.

سیستم های ماشینکاری حلقه باز / بسته

کنترل موقعیت از طریق یک سیستم حلقه باز یا حلقه بسته تعیین می شود. با حالت اول ، سیگنالینگ در یک جهت واحد بین کنترل کننده و موتور قرار می گیرد. با یک سیستم حلقه بسته ، کنترل کننده قادر به دریافت بازخورد است. که اصلاح خطا را امکان پذیر می کند. بنابراین، یک سیستم حلقه بسته می تواند بی نظمی های سرعت و موقعیت را اصلاح کند.

در ماشینکاری CNC، حرکت معمولاً از طریق محورهای X و Y انجام می شود. این ابزار به نوبه خود از طریق موتورهای استپ یا سروو ، که حرکات دقیق همانطور که توسط کد G تعیین می شود تکرار می شوند. قرار گرفته و هدایت می شوند. اگر نیرو و سرعت کم باشد ، فرایند را می توان از طریق کنترل حلقه باز اجرا کرد. برای هر چیز دیگری ، کنترل حلقه بسته برای اطمینان از سرعت ، سازگاری و دقت مورد نیاز برای کاربردهای صنعتی ، مانند کار فلزات ضروری است. ماشینکاری CNC چیست؟

ماشینکاری CNC کاملاً خودکار است

در پروتکل های CNC امروز ، تولید قطعات از طریق نرم افزار از پیش برنامه ریزی شده بیشتر خودکار است. ابعاد یک بخش داده شده با نرم افزار طراحی به کمک رایانه (CAD) تنظیم شده. و سپس با نرم افزار ساخت به کمک رایانه (CAM) به یک محصول نهایی نهایی تبدیل می شود.

هر قطعه کار خاص می تواند انواع ماشین آلات ، مانند مته و برش را ضروری کند. به منظور تأمین این نیازها ، بسیاری از ماشین های امروزی چندین عملکرد مختلف را در یک سلول ترکیب می کنند. متناوباً ، یک نصب ممکن است از چندین ماشین و مجموعه ای از دستهای رباتیک تشکیل شده باشد که قطعات را از یک برنامه به برنامه دیگر منتقل می کنند ، اما با همه چیز توسط یک برنامه کنترل می شود. فارغ از تنظیمات ، فرآیند CNC امکان سازگاری در تولید قطعات را فراهم می کند که تکرار دستی آن دشوار است ، اگر غیرممکن نباشد

ارسال نظر